Esogu.net MönüŞifremi Unuttum?
KAYIT OLUN
Kısayollar
Yeni üyeler
Reklam

Esogu.net PR 4
Bu alana reklam vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz Esogu.net +GooglePlus
Bugün Girenler
(Gece 00:00 itibariyle)
Esogülü
Bugün kimse girmemiş

Esogu.net'te kendi blog sayfanı dilediğin gibi hazırlayabilirsin.
Site içerisinde Meşgul,Dışarıda,Çevrimdışı gibi durumlarda bulunabildiğinizi biliyor muydunuz ?

İçeride;
27 Öğrenci
3 0 Gizli
2 Yöneteci

Esogu Harici Giremez

17,5 Yaş ve Üzeri İçin

DÜNYA İNME GÜNÜ ESOGÜ

26-10-2015 & 14:35

esogu_dunya_inme_gunu_201529 Ekim Dünya İnme Günü dolayısıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen, Rektör Yardımcısı ve Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alparslan Birdane ve Nöroloji Anabilim Dalı Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Özcan Özdemir tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında, İnme (Beyin Krizi) geçirdikten sonra ESOGÜ Tıp Fakültesi İnme Merkezi’nde sağlıklarına kavuşarak hayata yeniden başlayan hastalar da hazır bulundu.

Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen, inmenin dünyada ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer aldığını belirtti ve bu anlamda ESOGÜ İnme Merkezi’nin çok büyük bir eksikliği giderdiğini söyledi. İnmeye müdahalenin en kısa sürede ve çok organize bir ekip tarafından yapılması gereğine işaret eden Prof. Dr. Hasan Gönen, Eskişehir’de imzalanan Türkiye’nin tek resmi Beyin Krizi Protokolü sayesinde 2010 yılından bu yana ESOGÜ İnme Merkezi’nde 460 hastaya müdahale edildiğini ifade etti. Prof. Dr. Hasan Gönen yakın gelecekte hava ambulans sistemi ile daha uzak illerdeki hastalara da müdahale edilebileceğini söyledi.

Rektör Yardımcısı ve Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alparslan Birdane, beyin ve kalp-damar hastalıklarından kaynaklanan ölümlerin aileler ve ülkemiz için nicelik ve nitelik olarak çok önemli kayıplar olduğunu belirterek, söz konusu hastalıkların ortaya çıkmasından önce alınabilecek tedbirlerin önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Alparslan Birdane kalp-damar ve beyin hastalıklarını dolayısıyla inmeyi tetikleyen etkenlerin sigara kullanımı, obezite, hareketsiz hayat, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği ve yüksek tansiyon olduğunu da sözlerine ekledi.

Nöroloji Anabilim Dalı Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Özcan Özdemir, halkımızın kalp krizi belirtilerini genellikle bildiği halde inme yani beyin krizinin belirtilerini bilmediğini ifade ederek, inme ile mücadelede rahatsızlığa neden olan faktörlerden korunma ve acil müdahalenin önemine dikkat çekti. Ani gelişen; kol ve bacaklarda güçsüzlük, konuşmada bozulma, çift görme ve baş dönmesinin inmenin belirtileri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Atilla Özcan Özdemir, inme vakalarında her saniye ve her dakikanın çok önemli olduğunun altını çizerek bu belirtilerin görülmesi halinde hemen 112 acil servisin aranarak yardım istenmesi gerektiğini ifade etti.Ekleyen Esogü
Son Düzenleme 26-10-2015 & 14:35 | Bu yazı 2215 kez okunmuş.
GERİ<< | Haberi Facebook'ta Paylaş

 

Haber Hakkındaki Yorumlar  
Bu habere hiç yorum yazılmamış
Bu habere yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız
Eylül
Etkinlik Takvimi İçin Tıklayın

Esogu Öğrenci Bilgi Sistemi
Tüm Etkinlikler İçin Tıklayınız
  Yeni Etkinlikler

#Bu da Bitti#
Resimler Atildi:)

BiTTi :)
Resimler Atıldı
 Biten Son Etkinlikler
Esogu.net Recep İvedik 3 İzletisi
Etkinlik Bitti
Resimler Atılıyor...
Esogu.net Kahvaltı
Bitti - Fotoğraflar Atıldı
Esogu.net Kahvaltı ve Bowling
Fotoğraflar Atıldı...